Rola ogrzewanie i wentylacji w obiektach wielkogabarytowych

W magazynach, centrach logistycznych, halach produkcyjnych, salonach meblowych, hipermarketach i innych obiektach wielkogabarytowych przebywa jednocześnie nawet kilkaset osób. Część z nich w nich pracuje, inne odwiedzają te miejsca w roli klienta. Wszyscy muszą mieć zapewnione odpowiednie warunki, by budynki zostały dopuszczone do użytkowania.

Innymi słowy: muszą posiadać ogrzewanie i wentylację. Te dwa systemy odpowiadają za stworzenie i utrzymanie mikroklimatu, komfortu termicznego optymalnego dla człowieka. Przebywanie w zimnym i niewentylowanym pomieszczeniu odbija się na zdrowiu w negatywny sposób: bólem głowy, uczuciem duchoty, sennością, osłabieniem, kłopotami z koncentracją, infekcją dróg oddechowych.

Właściciele i administratorzy obiektów wielkogabarytowych nie mogą do tego dopuścić, dlatego inwestują w ogrzewanie i wentylację. Jednak jest to bardzo kosztowne, dlatego szukają sposobów na obniżenie rachunków. Jednym z nich jest wentylacja centralna z rekuperatorem, który pozwala odzyskać utracone ciepło i wykorzystać je do ogrzania powietrza nawiewanego do obiektu.

Duże budynki mają idealne powierzchnie wystawiennicze - na ich dachach można zamontować panele słoneczne o bardzo dużej wydajności. Energia z tych urządzeń jest następnie konwertowana na energię elektryczną lub cieplną, co pozwala zmniejszyć zużycie tego ostatniego i obniżyć wydatki. Takie same korzyści przynosi zastosowanie rekuperacji.