Chłodnictwo i wymienniki ciepła, czyli rekuperatory.

Czy zdajemy sobie sprawę, jak bez chłodnictwa życie byłoby ciężkie, bazujemy przecież na urządzeniach chłodniczych każdego dnia, mamy chociażby we własnych domach lodówki i zamrażarki, które są doskonałym przykładem, że nie ma wśród nas osoby, która nie miałaby wiele z chłodnictwem do czynienia. Mamy też w tym chłodnictwie właśnie rekuperatory, które pomagają w odnoszeniu najmniejszych strat ciepła.

Tak działają dokładnie rekuperatory, czyli po prostu nie pozwalają, żeby raz uzyskana temperatura, przez jakieś schłodzenie otrzymana, potem się marnowała i przedostawała na zewnątrz, poza układ, byłyby to wówczas bardzo duże straty energii, czego nie jesteśmy sobie w stanie wyobrazić. Chyba nie wszystkich byłoby wówczas stać na posiadanie na przykład chłodziarki, bo straty ciepła byłyby duże.

Musimy właśnie wiedzieć i zdawać sobie sprawę, że rekuperatory powodują takie zatrzymanie określonej temperatury w układzie, czyli ogólnie dzięki im, dzięki ich działaniu nie musimy wiecznie balansować temperaturami, żeby a to jedną masę powietrza schładzać, a to kolejną znowu ogrzewać, i tak w kółko, tylko korzystamy z tego, że te masy swoją własną temperatura się wymieniają, przekazując ją sobie.